نماز اول وقت

تاریخ : 19 مهر 1397, 20:59 نویسنده : ali بازدیدها : 226 نظرات : 0 موضوع : آغازی دیگر حیاتی دیگر / نماز اول وقت

کلمه "نماز" یا "prartanā" 

کلمه "نماز" یا "prartanā" (در سانسکریت) از دو کلمه "pra" و "artha" به معنای شفاعت با حرارت گرفته شده است. به عبارت دیگر، از خدا چیزی را  با تمایل شدید خواستن نیز است. نماز شامل احترام، عشق، دعا و ایمان است. با دعا، ما بیچارگی خود را بیان می کنیم و مسئولیت کار مان را به خدا واگذار میکنیم . دعا در سطح عمل، تفکر و نگرش به نفع ما است. این سنگ بنای عمل روحانی است؛ زیرا قدرت  نام خدا را تقویت می کند، به ما حفاظت  الهی از ارواح و اجداد مرحوم ما را می دهد، خود خواهی را کاهش می دهد و  ایمان ما را افزایش می دهد. با گذشت زمان، نمازهای مکرر با حل کردن ذهن و درک و از طریق   آنها ما به ذهن و درک بالاتر می رسیم. این نیز ابزاری موثر دربیداری احساسات معنوی ما (bhav) و تجربه همکاری با خدا و سعادتی (Anand) است که از آن حاصل میشود. این بخش به منظور افزایش درک ما از نماز از طریق تحقیقات روحانی  و افزایش انگیزه ای  برای دعا کردن مکرر اختصاص داده شده است تا بتوانیم مزایای فوق العاده ای را که از امروز به وجود می آید تجربه کنیم.

برگرفته از سایت :
Spiritual Science Research Foundation ( بنیاد پژوهشی علوم معنوی در اندونزی)از جمله دلایل ثواب و فضائل نماز اول وقت، می توان به تصریح و تأکید قرآن بر محافظت از نماز (حافظوا علی الصلوات والصلوة الوسطی، بقره، آیه 238) اشاره نمود که توصیه ای، علاوه بر دستور، به برپا داشتن آن است. (وَ أَقِیمُواْ الصَّلاَةَ وَآتُواْ الزَّكَاةَ وَارْكَعُواْ مَعَ الرَّاكِعِینَ، بقره، آیه 43)
روشن است که محافظت از نماز تنها از یک بُعد و جهت مقصود نبوده بلکه از جمیع جهات، مورد نظر آن است و یکی از آن جهات، رعایت وقت و اهتمام به اول وقت است که نشان از ارزش و اهمیت دادن به امر الهی می باشد و این امر، جدای از این حقیقت است که در خود وقت و زمان، حکمت ها و اسراری نهفته که قرار گرفتن در آن زمان و دقت در رعایت آن، می تواند مبدأ و تحقق بخشِ آثار فراوان و وصف ناپذیری در زندگی آدمی باشد.امام باقر عليه السلام : بدان كه اوّل وقت هميشه بهتر است ؛ پس تا جايى كه مى توانى به كار خير بشتاب ، محبوبترين كارها نزد خداوند عزّ و جلّ كارى است كه بنده بر آن مداومت ورزد گر چه اندك باشد .الكافي : ۳/۲۷۴/۸ .
امام صادق عليه السلام : فضيلت اوّل وقت [نماز ]بر آخر وقت همچون فضيلت آخرت بر دنياست .ثواب الأعمال : ۵۸/۲ .
امام كاظم عليه السلام : نمازهاى واجب اوّل وقت، اگر با شرايط گزارده شوند، از يك شاخه تر و تازه و خوشبوىِ مُورِد .  كه تازه از بوته اش جدا مى شود ، خوش بوترند ؛ پس بر شما باد نماز اوّل وقت .ثواب الأعمال : ۵۸/۱ .
پيامبر صلي الله عليه و آله 
: دوست داشتنى ترين كارها نزد خداوند: نماز اول وقت، سپس نيكى به پدر و مادر وسپس جهاد در راه خداست.نهج الفصاحه، ح ۷۰


علمای بزرگ هم با توجه احادیث وارد شده در این موضوع، مردم را سفارش به انجام نماز در اول وقت نموده و آن را از اصول مهمّ سیر و سلوک و قُرب به سوی خدا و کمال انسانی دانسته اند.[۷] و نیز یکی از نکات مشترک در زندگی تمام علما و مراجع بزرگوار شیعی اقامه نماز در اول وقت است.

آیت الله العظمی بهاء الدینی(ره) در توصیه ای عرفانی همگان را این گونه پند می دهند: «اگر می‎خواهید برکاتی نصیب تان شود نماز اول وقت بخوانید.»
آیت الله اراکی و آیت الله بهجت در جواب این سۆال که برای اِزدیاد محبت به حضرت حق و ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف چه کنیم؟ مرقوم فرمودند: گناه نکنید و نماز اول وقت بخوانید.
یکی از ویژگی های آیت الله العظمی مرعشی نجفی(ره) اهتمام شان به اقامه نماز به ویژه نماز صبح در اول وقت بود. ایشان کسی است که نماز جماعت صبح در حرم حضرت معصومه سلام الله علیها را بنیان گذاردند. خود ایشان در یادداشتی این گونه می فرمایند: «هنگامی که در قم سکونت کردم (1343) صبح ها در حرم حضرت معصومه (س) اقامة نماز جماعت نمی‎شد و من تنها کسی بودم که این سنت را در آن جا رواج دادم و از شصت سال پیش به این طرف صبح زود و پیش از باز شدن درهای حرم مطهر و زود‎تر از دیگران می‎رفتم و منتظر می ایستادم. در زمستان ها بیلچه‎ای کوچک به دست می‎گرفتم و راه خود را به طرف صحن باز می‎کردم تا خود را به حرم برسانم.
در آغاز خود به تنهائی نماز می‎خواندم. تا پس از مدتی یک نفر به من اقتدا کرد و پس از آن افراد دیگر هم آمدند و به این ترتیب نماز جماعت را در حرم آغاز کردم»
پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.